Кошарка

Сè за и околу кошот, македонската кошарка, НБА, европскиот баскет. Најнови вести и интересни стории.

Јокиќ со трипл-дабл го сруши Сан Антонио (Видео)

Денвер Нагетс славеше победа над Сан Антонио Спарс 117:109, а во пресметката на супертимовите Кливленд Кавалирс триумфираше над Оклахома Тандер 120:112. Никола Јокиќ беше „X-факторот“...

Хезоња не може сам, Шариќ го потопи Њујорк (Видео)

Хрватските репрезентативци Марио Хезоња и Дарио Шариќ ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата, бво која шампионот Голден Стејт Вориорс славеше сп 46 поени...

Душко Вујошевиќ го блокира Партизан

Прославениот кошаркарски тренер Душко Вујошевиќ го блокира Партизан проади неисплатенте долгови што клубот ги има кон него. Станува збор за забрана за регистрирање на...

Владо Илиевски не застанува со борбата за чесност во МКФ

Владо Илиевски не е човек кој се откажува на првата пречка. Легендата на македонската кошарка, ден по одржувањето на вонредното собрание на Македонската кошаркарска...

Успешна шок терапија во Кливленд, Торонто лидер на Истокот (Видео)

Кливленд победи во „ТД гарден“ во Бостон 121:99, во дерби мечот, во НБА лигата. Со поразот Бостон му го препушти првото место во Источната...

Пирс и бројот 34 заминаа меѓу легендите

Бостон Селтикс го повлече од упореба бројот 34 во чест на Пол Пирс. Синоќа на свечена церемонија во „ТД Гарден“, во присутво на голем...

Сосема очекувано: Будуќност го „прегази“ МЗТ (видео)

МЗТ Скопје доживеа нов тежок пораз во регионалната АБА-лига, откако во Подгорица беше поразен со 104:62 од едни од кандидатите за првото место, Будуќност. Ова...

АБА-трилер во Загреб: Цибона подобра од Игокеа (видео)

Цибона успеа во драматичен меч да го совлада шампионот на Босна и Херцеговина, Игокеа со 87:86 во дуел од 20. коло од АБА-лигата. Цибона одигра...

Илиевски не „признава“: Собранието на МКФ е нелегално

По одржувањето на вонредното Собрание на МКФ, на кое нов двегодишен мандат доби Петар Наумоски со 16 гласа со 12 гласа за Владо Илиевски,...

Наумоски доби поддршка, останува лидер на македонската кошарка

Петар Наумоски ја доби довербата и останува претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и покрај најавите дека се подготвува смена. На вонредниот конгрес на МКФ,...
81,907FansLike

ПОГЛЕДНИ

ПРЕПОРАЧАНО