Будуќност со сензација против Барса, Олимпијакос поразен во Литванија (видео)

Шампионот од АБА лигата, Будуќност полека се навикнува на „животот“ во Евролигата, откако во „Морача“ успеа да ја собори големата Барселона со драматични 67:64 во 11. коло од Евролигата.

Победникот на мечот беше неизвесен цел меч, пред домаќините пред својата публика да останат посмирени  откако во последната четвртина се влезе со 46:46. Немања Гордиќ и Ерл Кларк имаа по 12 поени за тимот на Александар Џикиќ, додека за каталонскиот клуб најефикасен беше Адам Ханга исто така со 12 поени.

Во другите мечеви, Баерн Минхен стигна до петтата победа по двете домашни победи, триумфирајќи со 72:65 над рускиот Химки, кои во составот го немаа Алексеј Швед . Нихад Ѓедовиќ имаше 14 поени, а 13 Владимир Лучиќ.

Жалгирис пак, предводен од Нејт Волтерс и неговите 14 поени, со 83:75 го победи тимот на Олимпијакос, Макаби се врати со неверојатна последна четвртина за 73:71 победи на гости кај Дарушафака, додека Гран Канарија го изненади Милано со 86:94.