Репрезентите на регионалната АБА-лига Партизан, Будуќност и Цедевита Олимпија, во петокот, ги добија противниците во Еврокупот во сезоната 2019/2020. Гледано на прва најтешка група има Партизан од Белград.

Евролигата ги одреди групите и објави дека натпреварите во Еврокупот ќе стартуваат на 1 октомври. Од оваа сезона покрај победникот и финалистот ќе обезбеди пласман во Евролигата.

Група А: Промитеј, Макаби Ришон, Улм, Морабанк Андора, Монако, Виртус

Група Б: Локомотив Кубан, Ритас, Тофаш, Лимож, Партизан, венеција

Група Ц: Дарушафака, Уникс, Цедевита Олимпија, Хувентуд, Бреша, Нантер

Група Д: Уникаха, Галатасарај, Будуќност, Олденбург, Тренто, Асеко Арка