Гвардиола: Победата им ја посветувам на уапсените Каталонци

Пеп Гвардиола победата која Манчестер Сити ја извојува против Наполи (2:1) им ја посвети на двајцата уапсени каталонски лидери. Каталонија на 1 октомври одржа референдум за независност, кој предизвика контроверзни сцени, а уставниот суд на Шпанија го прогласи за нелегален....

Матиќ: До крајот на животот ќе навивам за Бенфика

Српскиот репрезентативец Немања Матиќ рекол дека трите сезони во Бенфика биле клучни во неговиот развој како фудбалер. Матиќ кој од летово го носи дресот на Манчестер Јунајтед, вечерва во Лисабон, ќе гостува кај Бенфика во третото коло, во Лигата на...