ЗОИ: Германките го „украдоа“ боб-златото, Јамајка пред Нигерија

Германките Маријама Јаманка и Лиза Буквиц станаа олимписки шампионки во боб-санкање, победувајќи ги Американките за неверојатни 7 илјадити делови од секундата за злато. Германките во последното возење заостануваа зад Американките Илана Маерс Тејлор и Лорен Гибс, пред во долниот дел...

Канаѓаните се „протнаа“, германски шок за „трите круни“ (видео)

Максим Норо го постигна единствениот гол за Канада да ја победи Финска со 1:0 и да обезбеди место во полуфиналето на олимпискиот турнир, каде што ја брани титулата. Натпреварот беше без голови до последната третина, кога Ерик О’Дел избори пак...