Top Sport

Еванс остана во водство и во велшката магла

Елфин Еванс остана лидер на Британското рели додека густата магла направи многу проблеми за главните фаворити во саботните ноќни етапи.

Најмногу од маглата доби колегата на Еванс од М-Спорт Форд тимот, Себастиен Ожие, кој сега е втор и е на чекор до титулата од Светскиот рели шампионат (ВРЦ) и покрај тоа што излета од патот и доби оштетување на сопирачките и дупната гума.

Тјери Нојвил во Хјундаи сега е на третото место, откако најмногу страдаше заедно со главниот ривал за титулата на Ожие, Естонецот От Танак, кој падна од второто на шестото место.

Ожие последниот ден на релито ќе го стартува со 53.1 секунди зад Еванс, и со само една секунда предност пред Нојвил.

OVERALL

POS # DRIVER TIME DIFF PREV DIFF 1ST
1. 3 GBRE. EVANS 2:32:39.2
2. 1 FRAS. OGIER 2:33:32.3 +53.1 +53.1
3. 5 BELT. NEUVILLE 2:33:32.8 +0.5 +53.6
4. 10 FINJ. LATVALA 2:33:36.9 +4.1 +57.7
5. 6 NORA. MIKKELSEN 2:33:42.8 +5.9 +1:03.6
6. 2 ESTO. TÄNAK 2:33:45.3 +2.5 +1:06.1
7. 9 GBRK. MEEKE 2:34:06.8 +21.5 +1:27.6
8. 4 NZLH. PADDON 2:34:43.2 +36.4 +2:04.0
9. 12 FINE. LAPPI 2:35:20.2 +37.0 +2:41.0
10. 16 ESPD. SORDO 2:36:15.0 +54.8 +3:35.8
Scroll to Top