Top Sport

Фетел нема да го менува темпераментот

Четирикратниот Ф1 шампион, Себастијан Фетел вели дека не размислува за повлекување од спортот, откако во интервју за „Плејбој“ беше запрашан дали може да го следи примерот на Нико Розберг, кој се повлече по освојувањето на светската титула.

„Не сум размислувал за тоа. Тоа е многу голема одлука, нешто што не се носи спонтано. Нико сакаше да се пензионира за да има помирен живот, но го гледам како трча од еден состанок на друг. Јас кога имам слободна недела, лежам на кревет“, вели Фетел посочувајќи ја работата на Розберг како ТВ-коментатор и како менаџер на Роберт Кубица.

Германецот освои четири титули со тимот на Ред бул, пред да направи трансфер во Ферари, каде што ова е трета сезона без титула.

„Мислам дека секој кој седнал во болид на Ферари знае дека е нешто посебно. Уште не сум станал шампион со Ферари и не знам да ли би сакал да бидам во друг тим“, објаснува Фетел.

30-годишниот Фетел оваа година беше на удар на критиките поради неговиот темпераментен стил кој најдобро се покажа на Азербејџанското ГП, кога се удри намерно во Луис Хамилтон.

„Јас сум тој што сум. И го сакам тоа што го правам“, вели Фетел.

Даниел Рикјардо, возачот на Ред бул, со кого Фетел помина една година заедно, вели дека токму темпераментот е негов „адут“.

„Кога ќе дојде жештината на моментот, тој веднаш реагира и тоа емотивно. Но, кога ќе помине тој наплив на адреналин, тој има одличен приод кон работите. Емоцијата доаѓа од страста. Знам дека тој го живее Ф1 светот повеќе од било кој од ривалите и затоа е толку силен. Кога ќе го победев во трка во 2014, сигурен сум дека беше лут, но кога ќе завршеше трката, тој доаѓаше и ми честиташе. Кога нема да е вжештен, тој е добро образуван, најверојатно подобро од мене“, објаснува Рикјардо.

Scroll to Top