Top Sport

Фетел за 0.086 секунди побрз од Ферстапен!

Себастијан Фетел со своето Ферари стигна до драматична пол-позиција на Мексиканското ГП, совладувајќи го Макс Ферстапен во Ред бул за неверојатни 0.086 секунди. Ова е јубилејна 50. пол-позиција на четирикратниот светски шампион.

Ферстапен беше блиску до светски рекорд како најмлад освојувач на пол-позицијата во кариерата, меѓутоа Фетел го сочува сопствениот рекорд поставен на Италијанското ГП во далечната 2008 година.

Фаворитите за победа, возачите на Мерцедес, на крајот ќе стартуваат од вториот ред – Луис Хамилтон на третото и Валтери Ботас на четвртото место. Иако Хамилтон беше само 4 десетинки од секундата зад Фетел, на Британецот му е потребно само топ 5 пласман во недела за да ја освои својата четврта светска титула.

Кими Раиконен беше петти за Ферари пред Естебан Окон во Форс Индија, и разочарувачкиот Даниел Рикјардо на седмото место за Ред бул. Нико Хулкенберг и Карлос Саинс јуниор со Рено следуваа на следните две позиции, пред домашниот фаворит Серхио Перез во домашната трка.

Cla Driver Chassis Engine Time Gap
1 germany Sebastian Vettel Ferrari Ferrari 1’16.488
2 netherlands Max Verstappen Red Bull TAG 1’16.574 0.086
3 united_kingdom Lewis Hamilton Mercedes Mercedes 1’16.934 0.446
4 finland Valtteri Bottas Mercedes Mercedes 1’16.958 0.470
5 finland Kimi Raikkonen Ferrari Ferrari

1’17.238 0.750
6 france Esteban Ocon Force India Mercedes 1’17.437 0.949
7 australia Daniel Ricciardo Red Bull TAG 1’17.447 0.959
8 germany Nico Hulkenberg Renault Renault 1’17.466 0.978
9 spain Carlos Sainz Jr. Renault Renault 1’17.794 1.306
10 mexico Sergio Perez Force India Mercedes 1’17.807 1.319
11 brazil Felipe Massa Williams Mercedes 1’18.099 1.611
12 canada Lance Stroll Williams Mercedes 1’19.159 2.671
13 new_zealand Brendon Hartley Toro Rosso Renault
14 sweden Marcus Ericsson Sauber Ferrari 1’19.176 2.688
15 germany Pascal Wehrlein Sauber Ferrari 1’19.333 2.845
16 denmark Kevin Magnussen Haas Ferrari 1’19.443 2.955
17 france Romain Grosjean Haas Ferrari 1’19.473 2.985
18 spain Fernando Alonso McLaren Honda
19 france Pierre Gasly Toro Rosso Renault
20 belgium Stoffel Vandoorne McLaren Honda
Scroll to Top