Top Sport

Марк Маркез на чекор до Мото ГП тронот

Возачот на Хонда, Марк Маркез се доближи до својата четврта светска титула во Мото ГП шампионатот откако триумфираше на Австралиското ГП на патеката Филип Ајленд со што направи 33 поени предност пред Андреа Довициозо во Дукати на само две трки до крајот на шампионатот.

24-годишниот Маркез излезе на првото место на шест круга пред крајот, за на крајот да го победи ветеранот на Јамаха, Валентино Роси, додека колегата на Роси, Маверик Вињалес го победи францускиот дебитант Јохан Зарко во драматичен финиш за да го осови последното место на подиумот.

Маркез сега има 269 поени, додека Довициозо, кој се мачеше цел викенд беше само 13. за да остане на 236 поени со 50 можни поени за освојување на трките во Малезија и Валенсија. Вињалес и покрај подиумот ги загуби математичките шанси за титулата бидејќи има 50 поени помалку од Маркез.

Маркез имаше внимателна трка во 27 круга, пред да ја добие возбудливата пресметка со Валентино Роси и Јохан Зарко за победата. Џек Милер ја воодушеви домашната публика со одличниот старт, откако поведе во првиот круг и направи речиси една секунда предност, но по пет круга на првото место беше „фатен“ од двете фабрички Јамахи.

Вињалес водеше накратко, по што Роси беше лидер во следните неколку кругови. Импресивниот дебитант Зарко потоа успеа да го помине Италијанецот, но Маркез беше веднаш зад него. „Докторот“ Роси покажа дека не ги загубил квалитетите кога со агресивно возење ги помина Маркез и Зарко во 14. круг, пред Маркез да го направи својот клучен обид на пет круга пред крајот.

Pos. # Rider Bike Gap
1 93 spain  Marc Marquez Honda 40’49.772
2 46 italy  Valentino Rossi Yamaha 1.799
3 25 spain  Maverick Viñales Yamaha 1.826
4 5 france  Johann Zarco Yamaha 1.842
5 35 united_kingdom  Cal Crutchlow Honda 3.845
6 29 italy  Andrea Iannone Suzuki 3.871
7 43 australia  Jack Miller Honda 5.619
8 42 spain  Alex Rins Suzuki 12.208
9 44 spain  Pol Espargaro KTM 16.251
10 38 united_kingdom  Bradley Smith KTM 16.262
11 45 united_kingdom  Scott Redding Ducati 21.652
12 26 spain  Dani Pedrosa Honda 21.668
13 4 italy  Andrea Dovizioso Ducati 21.692
14 17 czech_republic  Karel Abraham Ducati 26.110
15 99 spain  Jorge Lorenzo Ducati 26.168
16 53 spain  Tito Rabat Honda 26.252
17 19 spain  Alvaro Bautista Ducati 36.377
18 76 france  Loris Baz Ducati 39.654
19 22 united_kingdom  Sam Lowes Aprilia 40.400
20 8 spain  Hector Barbera Ducati 45.901
21 9 italy  Danilo Petrucci Ducati 48.768
22 23 australia  Broc Parkes Yamaha 57.711
Ret 41 spain  Aleix Espargaro Aprilia 20 laps
Scroll to Top