Top Sport

Мекларен со посебна шасија во Монако за одбележување на „тројната круна“

Легендарниот Ф1 тим на Мекларен ја објави својата посебна шасија со која ќе возат на трките во Монако и Барселона како дел од прославата на 60-годишнината на тимот и уникатниот успех со „тројната круна“ на моторспортот.

Посебните бои се инспирирани од болидите на Мекларен кои победиле на Индијанаполис 500, Монако ГП трката и 24 Часа Ле Ман во комбинација на портокалова, бела и црна боја. Мекларен се единствените кои имаат ваков успех во моторспортот – во 1974 година победија на Инди 500 со Џони Ратерфорд, првата победа во Монако ја остварија во 1984 со Алан Прост, а победата во Ле Ман беше осигурана во 1995 година со Џеј Џеј Лехто, Јаник Далма и Масанори Секија.

Црниот нос на болидот е за Ф1 ГТР болидот кој победи на Ле Ман, белиот дел е МП4/2 болидот (со спонзорство на „Марлборо“) кој победи во Монако, додека портокаловиот дел е за М16/Д болидот кој победи на Инди 500 и која е оригиналната тркачка боја на англискиот тим.

Scroll to Top