Top Sport

Педроса на малезискиот пол, Маркез по падот само седми

Дани Педроса стигна до изненадувачка пол-позиција за Малезиското ГП, победувајќи го Французинот Јохан Зарко за неверојатни 0.017 секунди, додека колегата на Педроса од Хонда и лидер во генерален пласман, Марк Маркез се мачеше за да стигне како седми по падот на стартот на вторите квалификации.

Откако постави најдобро време на четвртиот тренинг пред квалификациите, Маркез, кој води со 33 поени пред Андреа Довициозо во генерален пласман, беше фаворит да стигне до осмата пол-позиција во 2017.

Но, првиот вистински круг на Шпанецот заврши со катастрофа, откако ја загуби контролата на предниот дел на последната кривина и падна, по што мораше да вози со резервниот РЦ213В мотоцикл.

Дотогаш, Зарко (Тех 3 Јамаха) се постави на пол-позицијата со фантастичен круг од 1:59.636, прев Маверик Вињалес во фабричката Јамаха. Во хаотичната завршница, Педроса стигна до најдобро време од 1:59.212 за прва пол-позиција по трката во Барселона во јуни.

Q2 results:

Pos. # Rider Bike Time Gap
1 26 spain Dani Pedrosa Honda 1’59.212
2 5 france Johann Zarco Yamaha 1’59.229 0.017
3 4 italy Andrea Dovizioso Ducati 1’59.236 0.024
4 46 italy Valentino Rossi Yamaha 1’59.498 0.286
5 25 spain Maverick Viñales Yamaha 1’59.538 0.326
6 99 spain Jorge Lorenzo Ducati 1’59.622 0.410
7 93 spain Marc Marquez Honda 1’59.694 0.482
8 42 spain Alex Rins Suzuki 1’59.992 0.780
9 29 italy Andrea Iannone Suzuki 2’00.119 0.907
10 35 united_kingdom Cal Crutchlow Honda 2’00.181 0.969
11 43 australia Jack Miller Honda 2’00.326 1.114
12 44 spain Pol Espargaro KTM 2’00.770 1.558
Scroll to Top