Top Sport

(Видео) Првиот тренинг во Лас Вегас откажан тренинг поради неисправна шахта

Првиот тренинг пред Формула 1 трката за Големата награда на Лас Вегас беше откажан откако, поради пропуст на организаторот Карлос Саинц и Естебан Окон ги оштетија своите болиди.

Блидите на Ферари и Алпин биле оштетени кога поминале преку скршена шахтата на патеката.

Тренингот траеше само осум минути, а дирекцијата на трката веднаш го истакна црвеното знаме.

„По прегледот на патеката, откривме дека бетонската рамка околу капакот на шахтата е оштетана. Сега треба да ги провериме сите други шахти на патеката, што ќе потрае некое време. Ќе разговараме со локалниот инженерски тим за времето што ќе биде потребно да го решиме ова и ќе ве известиме за сите промени“, се вели во соопштението за печатот на Формула 1.

Формула 1 се враќа во Лас Вегас за прв пат од 1982 година.

Трката е закажана за недела во 7 часот по средноевропско време.

Scroll to Top