Top Sport

Вебер: Ферстапен нема болид кој ќе му ја донесе титулата

Марк Вебер, поранешен возал на Ред Бул, се сомнева дека болидот на Макс Ферстапен е доволно добар за да ја добија борбата за титулата со Луис Хамилтон.

На последната трка, Големата награда на Турција, Ферстапен го освои второто место. Прв, со предност од 14,5 секунди, трката ја заврши Валтери Ботас од Мерцедес. Хамилтон беше петти, откако порази казната стартуваше од 11.позиција. Британецот, во квалификациите, надмоќно ја освои пол-позицијата.

„Валтери беше одличен. Но по оваа трка не сум сигурен дека Ферстепн има болид кој ќе му ја донесе титулата. Да се обложев дека Макс ќе го нападне Ботас во Турција ќе изгубев многу пари“, рекол Австралиецот.

Вебер смета дека Мерцедес имаат поголеми шанси во борбата за титулата.

„Впечатокот е дека тие сега имаат подобар болид. И патеките кои се возат до крајот на сезоната повеќе им одговараат. Ќе биде интересно, мислам дека мала предност има Хамилтон.

Наредната трка во првенството на Ф1 ќе се вози во Остин, Тексас.

Website https://animeflix.nl: Watch Amagi Brilliant Park: No Time to Take It Easy! (Dub) animeflix Episode Full neon genesis evangelion animeflix

Watch Toaru Kagaku no Railgun: Misaka-san wa Ima Chuumoku no Mato Desukara Episode Full

Website https://aniwatch.pro: Watch The Laws of Eternity (Dub) aniwatch Episode Full watch anime free

Website https://animeheaven.pro: Watch Sonic Soldier Borgman: Lover's Rain (Dub) animeheaven Episode Full dragon ball z anime heaven

Website https://animefreak.ws: Watch UFO Ultramaiden Valkyrie (Dub) animefreak Episode 12 vinland saga animefreak

Scroll to Top