Болоња со пресврт-победа кај Удинезе, Специја го шокираше Торино

Болоња стигна до камбек 2:1 победа кај Удинезе, додека Специја ја продолжи лошата серија на Торино во Серија А со 0:1 победа на гости во две изненадувачки гостински победи во 18. коло во италијанската Серија А.

Удинезе поведе по само 10 минути игра со нов гол на Бето, но Болоња направи целосен пресврт во второто полувреме. Никола Сансоне израмни во 59. минута од мечот, пред Штефан Пош во 80. минута да ги обезбеди трите поени и да го продолжи одличниот препород на клубот под водство на тренерот Тијаго Мота. За Удинезе во 84. минута во игра влезе македонскиот репрезентативец Илија Несторовски, но не успеа да донесе барем поен за неговиот клуб.

Торино, откако го елиминираше Милан во драма во Купот на Италија на „Сан Сиро“, ја продолжи неубедливата игра во Серија, губејќи со 0:1 од 16-пласираната Специја. М’Бала Нзола го постигна единствениот гол од пенал во финишот на првото полувреме.