Top Sport

Борусија Дортмунд блиску до потписот на Емре Џан

Борусија Дортмунд се на чекор од добивањето на потписот на фудбалерот на средниот ред на Јувентус, Емре Џан, тврди „Ла газета дело спорт“.

Германецот со турско потекло бара излез од клубот од Торино откако беше изоставен од составот за Лигата на шампионите на новиот тренер Маурицио Сари на почетокот на сезоната, а желбата на БВБ да го донесат во Бундеслигата трае повеќе недели.

„Газета“ тврди дека договорот ќе биде финализиран за 23 милиони евра, а 26-годишниот Џан ќе потпише договор до 2024 година.

Џан дојде во Јуве од Ливерпул како слободен фудбалер летото 2018 година, иако подоцна се потврди дека италијанскиот клуб платил 16 милиони евра за трансферот.

Scroll to Top