Добредојде: Диего Коста со гол се врати во Атлетико (видео)

Диего Коста го постигна третиот гол за Атлетико Мадрид да направи голема предност во четврт-финалето на Кралскиот куп со гостинска 0:4 победа кај каталонскиот третолигаш Леида.

Коста се врати во Атлетико од Челси уште во септември, но поради трансфер-забраната на шпанскиот клуб официјално беше претставен како играч на Атлети пред некој ден.

Атлетико победата ја обезбеди во првото полувреме, кога Годин и Торес постигнаа два гола за пет минути, по што Коста доби шанса да влезе во 64. минута, и само пет минути подоцна го зголеми водството. Ова е прв гол за Коста за Атлетико од април 2014, кога стрелаше против Челси во Лигата на шампионите. Реваншот на „Ванда Метрополитано“ се игра на 9 јануари.

Во вториот меч од 19 часот, Алавес исто така без проблеми со 1:3 го совлада тимот на Форментера.