Динамо е „тврд орев“ за Челси – рано водство на „Стемфорд Бриџ“, Мбапе со мајсторија против Јуве!

По поразот во Загреб од 1:0 во последниот меч на Томас Тухел како менаџер на Челси, „модрите“ повторно се покажуваат како „тврд орев“ за Челси, откако стигнаа до шокантно водство на „Стемфорд Бриџ“.

Бруно Петковиќ уште во 7. минута ја искористи хаотичната реакција на одбраната на „сините“ да ја смести топката во голот на Едуар Менди за лудило на делот на трибините каде што се верните навивачи на Динамо.

Во Торино пак, Килијан Мбапе со фантастичен гол им донесе водство на ПСЖ на гостувањето кај Јувентус, додека Милан стигна до посакуваното водство против Ред бул Салцбург преку Оливие Жиру во 13. минута.