Top Sport

Фернандињо ќе го бојкотира Бразил поради навредите за семејството

Бразилскиот селектор Тите открива дека ѕвездата на Манчестер сити, Фернандињо ветил на неговото семејство дека нема да се врати во репрезентацијата поради заканите и навредите кон нив по Светското првенство во Русија.

Тите за „Спорт ТВ“ открива дека стапил во контакт со Фернандињо по СП за да го повика за пријателските мечеви, но 33-годишниот ветил на семејството дека таа работа е завршена.

„Првиот фудбалер кој сакав да го повикам по Светското првенство беше Фернандињо. Број 1. Тој е неверојатен фудбалер, го дава својот максимум. Горд сум што имам човек со такво достоинство и професионализам“, вели Тите.

Фернандињо беше дел од тимот кој загуби со 7:1 од Германија во полуфиналето на СП во 2014 и си постигна автогол против Белгија во четврт-финалето во Русија во јули, по што Белгија победи со 2:1.

„Бев да разговарам лично со него, но тоа беше неговиот одговор. Се надевам дека ќе се врати во тимот“, вели Тите.

Фото: ЕПА

Scroll to Top