Top Sport

ФИФА дозволи „проширен“ состав на репрезентациите на СП во Катар

ФИФА одлучи да го прошири составот на репрезентациите за Мундијалот во Катар од 23 на 26 фудбалери, како последица на пандемијата на КОВИД-19 и на невообичаениот термин на Светското првенство. За разлика од претходните првенства, овојпат Мундијалот ќе биде „зимски“, односно ќе стартува на 21 ноември, а ќе заврши на 18 декември.

dobivaj vesti na viber

„Бидејќи е потребна дополнителна флексибилност поради уникатниот тајминг на Светското првенство 2022 во глобалниот фудбалски календар, како и поради ефектите од пандемијата на КОВИД-19 на репрезентациите, максималниот број на фудбалери на отпусната листа се зголемува од 35 на 55, а на конечната листа од 23 на 26. На клупата ќе може да има 26 луѓе (15 замени и 11 официјални лица, од кои еден мора да е тимскиот доктор)“, се вели во објавата на ФИФА.

Првиот меч на Мундијалот ќе биде помеѓу Сенегал и Холандија во 13 часот по локално време.

GO88 - Link Tải Game Bài Go88 Club APK, IOS, AnDroid Go88 - Cổng game bài hàng đầu thế giới 2022 app tài xỉu go88

https://sunwin.gg/

Scroll to Top