На Френки де Јонг нема да му биде тешко да се навикне на животот во Барселона, клуб кој постојано е поврзан со Холанѓаните, откако доби пречек од поранешниот напаѓач на Блауграна, Патрик Клајверт.

22-годишниот сега веќе поранешен фудбалер на Ајакс, е во Каталонија неколку дена и Клајверт беше тука да му помогне, бидејќи тој самиот направи трансфер преку Милан во 1998 година. Де Јонг, заедно со својата девојка, Клајверт и неговата сопруга и синот Шејн (кој е дел од академијата на Барселона) преку заедничка фотографија го објавија дружењето.

42-годишниот Клајверт двапати беше во Барселона, еднаш како фудбалер, и еднаш како тренер и сигурно ги знае сите тајни за животот во каталонската престолнина. Неговиот постар син, Џастин пак, игра во една друга престолнина во Италија, како фудбалер на Рома.

 

View this post on Instagram

 

Welcome to Barcelona 🇪🇸🇳🇱⚽️#bienvenidoabarcelona #happy 😊

A post shared by Shane Kluivert (@shanekluivert) on