Top Sport

Јуве го даваат Бернардески за Жоргињо

Јувентус се подготвени да го понудат Федерико Бернардески на Челси за да го добијат неговиот италијански сонародник Жоргињо од „сините“, тврди „Ла газета дело спорт“.

Според весникот, Маурицио Сари би сакал да ја продолжи соработката со Жоргињо во Торино, додека 26-годишниот Бернардески исто така не би се противел на авантура во Премиер лигата. Останува да се види дали Челси би се откажале од Жоргињо.

Јувентус платија 40 милиони евра за фудбалерот од средниот ред Бернардески летото 2017, но тој не успеа да се снајде најдобро во составот на Сари, со само еден гол и една асистенција во 11 меча за „бјанконерите“ оваа сезона.

Scroll to Top