Top Sport

Јуве се договорија со Гладбах за Закарија

Јувентус и Борусија Менхенгладбах ги договорија деталите за договорот со кој Денис Закарија пристигнува во Торино, тврди „Ла газета дело спорт“.

25-годишниот швајцарски репрезентативец подолго време е повруван со трансфер кај „бјанконерите“, кои сакаа да го донесат веднаш пред крајот на неговиот договор во текот на летото, за да избегнат наддавање со други клубови.

Според „Газета“, Јувентус ќе плати 5 милиони евра за Закарија и тој ќе добие четириполгодишен договор вреден 3 милиони евра по сезона. Масимилијано Алегри дал „зелено светло“ за договорот.

Овој договор доаѓа откако Јувентус се договорија со Тотенхем за трансферите на Дејан Кулушевски и Родриго Бентанкур, ослободувајќи финансии за договорот.

Scroll to Top