Top Sport

Келн ќе мора да му плати на Арсенал за навивачите

Германскиот бундеслигаш Келн мора да плати компензација на Арсенал за штетата која ја направија нивните навивачи на дуелот од Лигата на Европа во Лондон минатиот месец, потврди УЕФА.

УЕФА исто така додели казна на патување на навивачите од еден натпревар, но условно во лседните две години доколку повторно се појави проблем, а исто така мораат да платат 60.000 евра за однесувањето на фановите на „Емирати“.

Келн доби 3.000 билети за своите фанови, но во Лондон се појавија повеќе од 20 илјади навивачи, одложувајќи го стартот на мечот за еден час.

Казна доби и португалскиот тим Брага, со делумно затворање на стадионот за следниот меч од ЛЕ против Хофенхајм и тоа поради однесувањето на официјалните лица при 2:0 поразот од Лудогорец овој месец. Брага доби дополнителни 15.000 евра казна поради тоа што мечот почна предоцна.

Scroll to Top