Top Sport

Кремонезе го потврдија Балардини како нов тренер

Италијанскиот прволигаш Кремонезе го именуваше Давиде Балардини како нов тренер откако Масимилијано Алвини доби отказ откако новиот прволигаш уште не само што нема победа во сезоната во Серија А, туку ниту еднаш не водеа цела сезона.

dobivaj vesti na viber

Балардини, кој ќе заработи 500.000 евра за полвина сезона и бонус од 500.000 евра ако обезбеди опстанок, го очекува тешка задача да ги крене Кремонезе од последното место на табелата со 7 поени по 18 кола.

Балардини во својата кариера го освои италијанскиот Суперкуп со Лацио во 2009 година, но најпознат е потоа што повеќе пати беше на клупата на Џенова, трипати спасувајќи ги од испаѓање.

Scroll to Top