Top Sport

Курт Зума открива: Мурињо во лице ми кажа дека сум „ѓубре“

Дефанзивецот на Челси, Курт Зума открива дека поранешниот тренер на „сините“, Жозе Мурињо го нарекол „ѓубре“ по лош меч пред неколку години. Мурињо го донесе тогаш 19-годишниот Французин на „Стемфорд бриџ“ од Сент-Етјен во 2014 година, но тоа не значеше дека тој ќе биде поштеден од критики.

„Не се сеќавам кој меч беше, но губевме 3:1 на гости. Следниот ден тој ме најде на тренинг, ме однесе во неговата канцеларија и ме праша дали сум океј. Му кажав да, тој ме потпраша дали сум сигурен. Кога ми кажа дека сум сигурен, тој ми одговори: ’Бидејќи беше ѓубре овој викенд’. Така, директно. Тоа ме шокираше, но ме натера да работам повеќе на теренот“, вели Зума во интервју за францускиот „РМЦ спорт“.

Мурињо честопати е обвинуван дека не го користи потенцијалот на младите фудбалери, но Зума не се согласува.

„Тој сака да победува и ги користи сите алатки кои може. Јас имав 19 години и тој играше со мене. Добив шанса да се покажам. Не се согласувам дека тој не дава шанса на младите“, вели 25-годишниот Зума, кој сега е стандарден првотимец за Челси со 20 настапи во Премиер лигата.

Scroll to Top