Top Sport

Лампард му порачал на Вилијан да престане да се мурти

Френк Лампард му порачал на Бразилецот Вилијан да ја искористи кратката зимска пауза во Премиер лигата да се „среди“ откако тој минатата недела беше исфрлен од тимот при 2:2 ремито со Лестер поради „лошо однесување“.

Лампард реши да го внесе Педро во тимот, а според „Сан“ тоа се случило бидејќи Вилијан бил депресивен откако во јануари не успеа да издејствува трансфер во Барселона. 31-годишниот Вилијан не се покажал на тренингот пред дуелот со „лисиците“ и Лампард решил дека нема шанси тој да игра.

Договорот на Вилијан со Челси завршува во текот на летото и тој одбива да потпише нов договор, така што Барселона, ако уште е заинтересирана, ќе може да го донесе со слободен трансфер.

И покрај оваа несигурност, досега Вилијан беше постојан на „Стемфорд бриџ“ – стартуваше 19 од 25 меча во Премиер лигата, а најдобар момент му беа двата гола против Тотенхем во декември. Вилијан пристигна во Лондон од Анжи Махачкала во 2013 година за 30 милиони фунти и оттогаш има 323 настапи за „сините“.

Scroll to Top