Top Sport

Мбапе: Се ќе знам до почетокот на ЕУРО

Трансферот на Килијан Мбапе во Реал Мадрид во текот на летото со недели се смета за неизбежен заклучок. Сепак, самиот играч изјави дека одлуката се уште не е донесена.

Напаѓачот зборуваше на оваа тема на прес-конференција пред пријателскиот натпревар на триколорите против Германија.

– Кога ќе дојде денот да објавам нешто – ќе го објавам. Жал ми е што ве разочарувам, но немам ништо сочно да споделам со вас. Ќе дојде тој ден. До стартот на ЕУРО ќе знам каде ќе играм – изјави Мбапе.

Еден од најдобрите играчи во светот објави дека на крајот од сезоната ќе го напушти Пари Сен Жермен, што секако медиумите веднаш објавија дека трансферот во Реал е однапред смислен.

Франција ќе се натпреварува во Групата Д на ЕУРО, во која се и Холандија, Австрија и победникот од плеј-офот меѓу Велс и Полска. Германија, која е домаќин на ЕУРО, е во групата А со Шкотска, Унгарија и Швајцарија.

Scroll to Top