Милан не направи чудо, „Армејците“ херојски во Франција (видео)

Милан не успеа да направи чудо на „Емирати“ и да го елиминира Арсенал од Лигата на Европа, откако и во вториот меч со англискиот клуб загуби, овојпат со 3:1 во дуел одбележан со обвинувања за глумење на Дени Велбек.

Росонерите имаа добар старт на гостувањето и во 35. минута од мечот дојдоа до водство преку одличниот гол на Хакан Чалханоглу, меѓутоа само четири минути подоцна, Дени Велбек „изнуди“ сомнителен пенал, кој го реализираше и покрај протестите на играчите на Милан.

Ова го „сврте“ мечот, и Арсенал во второто полувреме, успеаја да дојдат до водство преку Гранит Џака во 71. минута, за Велбек со уште еден гол во 86. минута да ја запечати 3:1 победата за пласман меѓу најдобрите осум во ЛЕ.

Вистинска сензација направија фудбалерите на ЦСКА Москва, кои успеаја да стигнат до 3:2 победа на гостувањето кај Лион, така поништувајќи ја предноста која францускиот тим ја имаше по 1:0 победата во Русија.

Александер Головин донесе водство за ЦСКА во 39. минута, пред во 58. минута, Лион да израмни преку Максвел Корне. Нигериецот Ахмед Муса и Швеѓанецот Понтус Вернблом потоа ги шокираа домаќините со два гола во само пет минути за да ја обезбедат победата за Русите. Лион успеа да врати еден гол во 71. минута преку Диаз, но на крајот славеа „армејците“.

Борусија Дортмунд исто така е елиминирана, откако на гостувањето кај Салцбург не успеаја да постигнат гол и да ја поништат предноста која домаќините ја направија со 2:1 победата на „Сигнал Идуна парк“. Со ова се комплетира лошата европска сезона за Дортмунд.

ЛИГА НА ЕВРОПА, 1/8 ФИНАЛЕ, 2. НАТПРЕВАР

АРСЕНАЛ – Милан 3:1

Прв натпревар 2:0, вкупен резултат 5:1

Лион – ЦСКА МОСКВА 2:3

Прв натпревар 1:0, вкупен резултат 3:3 – ЦСКА оди понатаму поради повеќе постигнати голови на гости

РБ Лајпциг (Гер)

Лацио со голема победа во Украина, Спортинг без Ристовски преживуваше во Плзењ (видео)