Нигез и Мората му пресудија на Атлетик (Б) во Мадрид (видео)

Тимот на Атлетико Мадрид триумфираше на „Ванда Метрополитано“ на дуелот од 10. коло во Ла лига против Атлетик Билбао. Резултатот по 90-минутната престава гласеше 2-0 за „јорганџиите“.

Тренерот на мадридскиот клуб, Диего Симеоне одлично ја имаше поставено тактиката, Атлетико беше цврст во одбрана, а на голот го имаше одличниот Словенец, Јан Облак.

Стрелец на погодокот кој донесе водство на домашниот тим беше Саул Нигез во 28 минута на асистенција на Кореа.

Асистентот беше дел и од вториот погодок за Атлетико. Аргентинецот центрираше прецизно до Алваро Мората кој немаше проблеми да реализира со што ги постави конечните 2-0.

„Јорганџиите“ со денешните 3 бода, по некомплетното 10. коло се пробија на втората позиција на табелата во Ла лига со 19 бода, исто колку има и лидерот Барселона, а еден повеќе од третопласираниот Реал Мадрид.