Легендарниот чешки фудбалски голман, Петр Чех пред 3 недели официјално ја заврши фудбалската кариера во тимот на Арсенал, а денеска се врати во Челси. Овојпат не како голман, туку на позицијата технички советник.

Чех за „сините“ од Лондон бранеше на 494 меча.

„Се чувствувам привилегирано што добив можност да се вратам во Челси. Ќе се обидам да му помогнам на клубот да напредува и да постигне уште подобри резултати отколку во последните 15 години“ напиша Чех на Твитер.

Сега веќе екс-голманот рече и дека „се радува на новиот предизвик“