Top Sport

По Винисиус и Родриго го продолжи договорот со Реал

Реал Мадрид официјално го продолжи договорот со Винисиус Јуниор, а следен е неговиот сонародник Родриго.

Двајцата Бразилци се едни од најважните фудбалери на Реал Мадрид, иако се многу млади, па „кралевите“ сакаат да ги задржат долгорочно.

Винисиус Јуниор го продолжи договорот до 2027 година, а планираат да го откупат и Кепа Аризабалага.

Родриго е само еден од многуте, кој со новиот договор вети „верност“ до 2028 година, а се чини дека Реал размислува за иднината.

Дотогаш обврски кон клубот имаат и Едер Милитао (25), Едуардо Камавинга (20), Федерико Валверде (25).

Со новиот договор Родриго се согласи и на откупна клаузула од една милијарда евра.

Scroll to Top