Top Sport

Потврдена повредата: Реал два месеци ќе остане без својот најдобар играч

Реал Мадрид би можело да остане без бразилскиот репрезентативен напаѓач Винисиус повеќе од два месеци поради повредата на бутниот мускул, која ја заработи за време на квалификацискиот натпревар за заминување на Светското првенство. Винисиус се повреди на натпреварот против Колумбија кој се одигра во четвртокот.

„Дијагностициран му е руптура на феморалниот бицепс на левата нога со зафатена дистална тетива“, објави Реал по првичните прегледи по враќањето на Винисиус во клубот. Винисиус оваа сезона постигна шест гола со четири асистенции за Реал во сите натпреварувања.

Реал доби лоши вести и од Франција бидејќи играчот од средниот ред Едуардо Камавинга го повреди десното колено за време на тренингот со националниот тим во пресрет на натпреварот против Гибралтар. Засега не е познато колку е сериозна неговата повреда.

Scroll to Top