Продолжува „слободниот пад“ на Рома – болен пораз кај Сампдорија

Рома го доживеа третиот пораз во низа, кој речиси сигурно ќе значи отказ за тренерот Пауло Фонсека, откако на гостувањето на „Луиџи Ферарис“ кај Сампдорија загубија со 2:0.

По катастрофалниот 6:2 пораз од Манчестер јунајтед во првиот меч од полуфиналето на Лига Европа, на Рома сега не и сигурно ниту седмото место во Серија А со кое би се пласирале во Лига Европа, бидејќи Сасуоло е на само два поени од нив.

Адриен Силва ги донесе Самп во водство во финишот на првото полувреме, за Јакуб Јанкто во 66. минута да зголеми на 2:0. Борха Мајорал постигна гол кој беше поништен поради офсајд, пред Един Џеко во 72. минута да утне пенал за гостите.

Рома се седми со 55 поени, 9 зад градскиот ривал Лацио на шестото место и само два пред Сасуоло. Сампдорија се на деветтото место со 45 поени.