Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, веќе има легендарна репутација на безмилосен борец на теренот, човек за кого целта ги оправдува средствата. Тоа го дозна и Милан Хавел од тимот на Викторија Плзен.

Во еден дуел за топка, Рамос ја крена раката и го погоди Хавел директно во лице и младиот чешки фудбалер остана со крвав нос, а Шпанецот воопшто не доби ниту жолт картон.

Инцидентот се случи при 0:0, пред Реал Мадрид да стигне до 5:0 победа.