Top Sport

Роџерс: Кога заминуваше Мегваер го направи тоа со класа, не е исто со Фофана

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс го критикуваше сопствениот фудбалер, Весли Фофана по неговиот обид да го примора клубот да го продадат во Челси. Французинот не беше дел од тимот при 2:1 поразот од Саутемптон минатиот викенд откако не се појавин тренинзи, и Роџерс потврди дека клубот одбил трета понуда од Челси за 21-годишниот дефанзивец, останувајќи на ценат од 85 милиони фунти.

Роџерс исто така ја спореди ситуацијата со трансферот на Хери Мегваер во Манчестер јунајтед во 2019.

„За мене, најважна е посветеноста, кога фудбалерот е подготвен да се посвети на својот тим. За Весли ова е предизвикувачка ситуација, но мораш да издржиш. Преодниот рок завршува бргу и работите ќе станат појасни. Сосема е различно со Хери. Тогаш знаевме дека може да се случи трансфер и да бидеме фер кон Хери, неговото однесуве не се промени до самиот крај. Кога дојде трансферот, си отиде и тоа е нормално. Овојпат ситуацијата е малку поинаква“, вели Роџерс.

Scroll to Top