Top Sport

Салах сака на Олимпијада, во Ливерпул тоа не им се допаѓа

Египетската фудбалска федерација веќе пратила барање до Ливерпул да го ослободат Мохамед Салах за Олимписките игри во Токио, вели привремениот шеф на федерацијата Ахмед Мегахед, и се верува дека премиерлигашот не е воодушевен од идејата.

Салах веќе беше поставен во првичниот тим на У-23 селекцијата која ќе биде на Олимписките игри и Мегахед вели дека се надеваат дека ќе добијат позитивен одговор.

„Пративме порака до менаџментот на Ливерпул за да го повикаме Салах за Токио и тие ни одговорија дека ќе разговараат со играчот. Јас знам дека Салах сака да игра на Олимпијадата, сака да помогне на Египет и се надевам дека Ливерпул ќе дадат позитивен одговор“, изјави Мегахед.

Фудбалскиот турнир на презакажаната Олимпијадата ќе стартува на 22 јули, а завршува на 7 август, додека новата сезона од Премиер лигата стартува на 14 август. Ливерпул, за разлика од првата египетска репрезентација, не се обврзани да го пуштат за У-23 селекцијата.

AnimeFreak watch animes: Dr. Stone: Stone Wars (https://animefreak.ws/m/g5v8) Episode 11

AnimeTV plunderer anime tv: My Hero Academia 3 (https://animetv.cc/m/y092) Episode 25

Scroll to Top