Рускиот премиерлигаш Спартак Москва предизвика контроверзи откако постави, според многумина, расистички пост на Твитер по тренинзите на топло време.

Во видео поставено на Твитер со нивните играчи Педро Роча, Фернандо и Луиз Адриано на тренинг во Дубаи, тие напишаа: „Видете како чокладата се топи на сонцето“.

Ова не е првпат Спартак да е обвинет за расизам, откако Леонид Миронов, капитенот на нивниот младински тим беше обвинет за расизам од УЕФА за коментарите кон играчот на Ливерпул, Рајан Брустер. 19-годишниот Миронов го очекува казна од 10 меча ако биде осуден.