Top Sport

Тореира се пресели во Галатасарај

Лукас Тореира, конечно, го комплетираше своето заминување од Арсенал, потпишувајќи постојан трансфер во турскиот гигант Галатасарај. Уругваецот последните две сезони ги помина на позајмица во Шпанија и Италија откако за него немаше место во тимот на Микел Артета.

dobivaj vesti na viber

Тореира лани играше за Фиорентина во Серија А, додека во 2020/21 ја освои титулата во Шпанија со Атлетико Мадрид, со 19 настапи. 26-годишниот Тореира пристигна во Арсенал од Сампдорија во 2018 година, по одличните настапи за Уругвај на Светското првенство, но вкупно имаше само 89 настапи за Арсенал и четири гола, освојувајќи ја ФА куп титулта во 2020 и постигнувајќи гол во 4:2 дербито против Тотенхем во ноември 2018 година.

Scroll to Top