Top Sport

Унгарија остана без селектор

Германскиот фудбалски тренер Бернд Шторк (54) го напушти кормилото на унгарската репрезентација по неуспешните квалификации за пласман на Светското првенсвто во Русија.

Унгарија во Б групата го освои третото место со 13 бодоа, 14 помалку од Португалија и Швајцарија. Унгарците на десетте квалификациски натпревари забележаа пет порази.
Унгарија под водство на Шторк минатата година играше на Европското првенство во Франција, што беше прв настап на едно големо натпреварување по пауза од 44 години и Мундијалот во Мексико во 1986 година.

Унгарците на Европското првенство стигнаа до осмина-финалето каде загубија од Белгија со 4:0.

Scroll to Top