Валенсија поднеле официјална жалба до УЕФА околу состојбата на теренот на „Сан Сиро“ пред утрешниот меч од Лигата на шампионите со Аталанта. Според „Марка“, тренерот Алберт Селадес и капитенот Дани Парехо биле видно вознемирени од состојбата на теренот и официјално се пожалиле до УЕФА.

Ова не е големо изненадување за фановите на Серија А, бидејќи подлогата на „Стадио Џузепе Меаца“ не е најдобра повеќе години, а ситуацијата се влоши последните недели откако се одиграа два меча за 48 часа – полуфиналињата од Копа Италија на Интер и Милан минатата среда и четврток. Потоа, Милан во понеделникот навечер играа со Торино во меч од Серија А.

Аталанта сите домашни мечеви од ЛШ ги играше на „Сан Сиро“ бидејиќи нивниот „Гевајс“ стадион во Бергамо е под реконструкција и затоа не ги исполнува стандардите на УЕФА. Според италијанските медиуми над 43 илјади фанови на Аталанта ќе патуваат од Бергамо до блискиот Милано за историското осминафинале.