Top Sport

Вернер официјално премина во Тотенхем

Германскиот фудбалер Тимо Вернер во следните шест месеци ќе игра за Тотенхем како позајмен играч од Лајпциг, соопшти англискиот клуб.

Според медиумите во Англија и Германија, Тотенхем има откупна опција од 17 милиони евра на крајот од сезоната. Англискиот клуб ја презеде и платата на повремениот германски репрезентативец која изнесува 10 милиони евра по сезона.

Вернер пред два месеци го одигра последниот натпревар во Бундеслигата, додека во Лигата на шампионите одигра само едно полувреме од почетокот на сезоната.

Scroll to Top