Top Sport

(Видео) Брутална навивачика тепачка: Тоа не се луѓе, тоа се животни

На „REDDIT“ е објавено видео на кое се гледа вознемирувачки тепачка во кој десет навивачи на Спортинг Лисабон напаѓаат и клоцаат навивач на Боависта.

Тепачката настана откако нивните клубови одиграа натпревар од 9. коло на португалскиот шампионат во кој Спортинг победи со 2:0.

Несреќниот нвивач на Боависта не ги забележа напаѓачите кои му дојдоа од зад грб, а потоа брутално беше претепан.

Откако да лежи на тротоарот, еден од хулиганите му пришол и го удрил со запален факел, набрзо му се придружиле уште неколку.

Под видеото објавено на Редит, овој настан наиде на осуда од љубителите на фудбалот.

„Ова не се луѓе, тие се животни“, напиша еден, додека друг додаде: „Никогаш нема да разберам дека навивачите ги напаѓаат навивачите на другиот тим. Тоа е најглупавата работа на светот“.

Sporting lissabon fans attack supporter of their own club by mistake after playing Boavista away
byu/JorgeNPintoDaCosta insoccer

 

Scroll to Top