Top Sport

Во Сплит навредлив графит за Лука Модриќ

Не се сите во Хрватска воодушевени со изборот на Лука Модриќ за најдобар играч во светот. Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрватска, во понеделникот, ја доби наградата на ФИФА во конкуренција на Крситијано Роналдо и Мохамед Салах.

Многу навивачи од Хрватска, поточно оние од Далмација на кои во срцата им е фудбалскиот клуб Хајдук, не го сакаат Модриќ поради неговата блиска соработка со Здравко Мамиќ, а особено поради неговото лажно сведочење на судењето на поранешниот челник на Динамо Загреб.

Мамиќ, во процесот, дека незаконски работел во Динамо, доби затворска казна од шест и пол години, а Модиќ е обвинет за лажно сведочење и разврската од тој процес допрва ќе следува.

Најнов доказ за тоа дека Модриќ не го сакаат во Сплит е и графитот напишан на англиски јазик на една од најпрометните раскрсници во градот.

Од Хајдук одбија да му честитаат на Лука Модриќ

Scroll to Top