Top Sport

Џордан: Два супер тима ќе и нанесат штета на НБА лигата

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан изјавил дека моменталната распределба на силите во НБА лигата им одговара само на мал број на тимови.

Поранешната ѕвезда на Чикаго Були и според многумина најдобриот во историјата на оваа игра, сега е сопственик на НБА тимот Шарлот Хорнетс.

„Гледајќи од натпреварувачка страна мислам дека на НБА лигата ќе и биде нанесена штета. Ќе имаме еден или два тима кои ќе бидат брилијантни, а останатите 28 ќе бидат ѓубре. Ако не ќе имаат проблеми да преживеат во деловното окружување“, рекол Џордан.

Последните неколку сезони во лигата доминираат Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс поради што во САД често се поставува прашањето дали и во иднина овие два тима целосно ќе доминираат во лигата.

Очекувањата се дека и оваа сезона за титулата ќе се борат Голден Стејт и Кливленд, а мали шанси дека можат да стигнат до финалето има се даваат на Оклахома, Хјустон и Бостон.

Џордан проговорил и за вечната дилема кој е најдобриот на сите времиња.

„Никогаш не сум играч против Вилт Чембрлен или Џери Вест. Да се каже дека некој е подобар од другиот едноставни не е фер. Јас шест пати бев шампион, а Бил Расел 11 пати. Дали е Расел подобар од мене или јас од него? Не, бидејќи игравме во различни пероди“, заклучил Џордан. н.ц.

Scroll to Top