Top Sport

Душко Ивановиќ се врати во Баконија

Душко Ивановиќ е новиот тренер на Басконија. Информацијата во понеделникот ја потврдија од клубот.

По пет порази во сите натпреварувања од 17 октомври, Басконија ја прекина соработката со тренерот Џоан Пењароа, кој во клубот пристигна во јуни минатата година.

Со денови веќе се шпекулираше за можноста да биде заменет од Душко Ивановиќ, кој од неодамна е на слобода по раскинувањето на соработката со Црвена звезда, а во понеделникот клубот ги објави двете вести.

„Најуспешниот тренер во историјата на Басконија ќе има нов мандат како прв тренер на тимот“, најави Басконија.

Ивановиќ се враќа во Басконија со која договори соработка до крајот на сезоната. Ова е четврти пат шпанскиот клуб да претставува црногорски стручњак за нов тренер. Ивановиќ ја водеше Басконија од 2000 до 2005 година, потоа од 2008 до 2012 година и од 2019 до 2021 година.

Со Ивановиќ, Басконија три пати беше шампион на Шпанија, три пати го освои Купот на кралот и еднаш шпанскиот Суперкуп.

Басконија во Евролигата забележа само една победа и четири порази оваа сезона. Ивановиќ ќе дебитира во елитното европско натпреварување на клупата на Басконија на 3 декември, кога во својот нов клуб ќе гостува Партизан.

Во АЦБ лигата, по седум кола, Басконија е осма на табелата со скор 4-3, а првиот меч на Ивановиќ во шпанското првенство се очекува два дена по мечот со Партизан, Басконија ќе биде домаќин на Гран Канарија.

Scroll to Top