Top Sport

Еврокуп: Дебакл на Партизан во Берлин, пораз на Цедевита, триумф на Будуќност

Фаворитите со победи ги започнаа натпреварите во кошаркарскиот Еврокуп. Од екипите кои се натпреваруваат во АБА лигата, белградски Партизан доживеа катастрофален пораз во Берлин од Алба, Цедевита на домашен терен загуби во неизвесна завршница од Торнио, додека Будуќност славеше во дуелот со Реџо Емилија.

Еврокуп, 1.коло:

Група А:

Цедевита-Торино 83:86
Мора Банк Андора-Уникс Казањ 68:76
Париз-Дарушафака 64:69

Група Б:

Лиеткабелис-Хапоел Ерусалим 86:72
Будуќност-Реџо Емилија 82:74
Галатасарај-Баерн Минхен 69:86

Група Ц:

Лијетувос Ритас-Билбао 83:93
Лимож-Локомотив Кубањ 61:63
Алба-Партизан 111:85

Група Д:

Тренто-Асвел 85:75
Гран Канарија-Зенит 97:87
Улм-Тофаш 83:73. н.ц.

Scroll to Top