Евролига: Симултанка на Калатес во Истанбул (Видео)

Гостинските тимови забележаа победи во воведните три натпревари од осмото коло во кошаркарската Евролига.

Панатинаикос предводен од Ник Калатес, во трилер завршница во Истанбул го победи Анадолу Ефес 82:81.

Еден скок му недостигаше на Клататес за трипл-дабл, тој мечот го заврши со 29 поени, 10 асистенции и 9 скока. Плејмејкерот постигна 13 од последните 15 поени на својот тим.

Големи заслуги за триумфот има и центарот Џејмс Гист кој во последната секунда го изблокира Ерик Мекалум и не дозволи натпреварот да има породолжение. Гист забележа 11 поени, колку што постигна и Крис Синглтон.

Кај Ефес се истакнаа Брок Мортон со 21, Мекалум со 16 и Владимир Штимац со 15 поени.

Химки го забележа вториот пораз во низа, откако Макаби победи во Русија 69:77. Израелскиот тим во текот на целиот меч имаше предност, а иако во последната четвртина ја испушти двоцфрената разлика, со добрата игра во одбраната успеа да стигне до победа.

Пјер Џексон со 19 поени, 4 скока и 6 асистенции беше најдобар кај Макаби, додека Алексеј Швед се истакна кај Химки со 21 поен, но имаше и седум загубени топки.

Басконија во Каунас го декласира домаќинот Жалгирис 97:77. Шпанскиот тим уште во првиот период стигна до двоцифрена предност, а во третата четвртина имаше им предност од 26 поени.

До третата последовна победа Басконија ја предводеа Родриг Бубоа и Торнике Шенгелија со по 19 поени, а Грузиецот имаше и осум скока. Паулиус Јанкунас со 20 поени беше најефикасен кај Жалгирис, додека Василије Мициќ забележа 12 поени и 8 асистенции.