Top Sport

Лимож го напушта Еврокупот

Кошаркарскиот клуб Лимож го напушта Еврокупот, во иднина ќе се натпреварува во Лигата на шампиони на ФИБА. Ваква одлука претходно донесоа турските клубови Галатасарај, Тофаш и Дарушафака, односно Болбао од Шпанија.

Заминувањето на Лимож е уште еден сериозен удар за Еврокупот поточно за натпреварувањата кои ги организира УЛЕБ.

Лимож изминатите три сезони се натпреваруваше во Еврокупот.

ФИБА упати и покани и за три екипи од АБА лигата Партизан, Цедвита Олимпија и Будуќност.

Партизан вчера објави дека ќе остане во Европкупот, а како стојат работите истото ќе го направат и Будуќност односно Цедевита Олимпија.

Scroll to Top