Top Sport

Само НБА тренерите имаат поголеми плати од поранешниот македонски селектор

Поранешниот селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија, Драга Раца, потпишал тригодишен договор со Вухан Дангаи. Според неговиот менаџер, Миња Илиќ, Раца станал најплатениот тренер во светот, кој не работи во НБА лигата.

Менаџерот на Раца не објавил колкава годишна плата добил Раца од Вухан Дангаи.

Драган Раца има 60 години, тренерската кариера ја започнал во 2002 година во АЕЛ Лимасол. Во 2002 година ФИБА го прогласи за најдобра млад тренер во Европа.

Македонија ја предводеше во перидот 2016-2017 година. Бил селектор и на репрезентациите на Кипар и Либан. Со Либан, во 2007 година го освоил сребрениот медал на првенството на Азија.

AnimeFreak watch animes: Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

AnimeDao animedao one piece: SK8 the Infinity Episode 12

Scroll to Top