Top Sport

Циципас: Медведев веќе не е досаден како претходно

Стефанос Циципас во 2019 година го нарече Данил Медведев „досаден тенисер“, предизвикувајќи конфликт меѓу двајцата, но сега пред утрешното полуфинале на Австралија опен, вели дека тоа веќе не е случај и дека Русинот е „умен тенисер“.

Гркот и Русинот првпат се сретнаа на теренот во Мајами во 2018 и оттогаш имаат шест меча, со 5-1 предност на Медведев. Во 2019 година во Шангај, Циципас изјави дека Русинот има „досаден стил на игра“ со голем сервис и стоење на основната линија, но 22-годишниот Грк веќе не смета така.

„Медведев е во добра форма, игра добар тенис, точно, едноставно, умно. Можеби во минатото кажав дека игра досадно, но не го мислам тоа. Игра многу умно и знае да те надигра и морам да бидам многу внимателен и да тргнам во напад“, вели Циципас.

Медведев, исто така сакаше војната на зборови да остане во минатото.

„Стефанос е одличен тенисер, со голем сервис, одличен волеј и многу тежок противник. Многу е подобар од пред две години и нема да биде лесно“, изјави 24-годишниот Русин.

AniWatch watch anime: Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 12

4Anime 4anime safe: Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa (https://4anime.biz/m/9Rwa) Episode Full

Scroll to Top