Италијанецот Алесандро де Марки беше однесен во болница по сериозниот пад во првите километри на неделната деветта етапа на Тур де Франс, потврдија од неговиот ЦЦЦ тим.

„Можеме да потврдиме дека Алесандро беше целосно свесен по падот. Тој има длабоки исеченици на лицето и ќе биде однесен во болница за да се утврди дали има некои фрактури“, се вели во сопштението на тимот.

33-годишниот Де Марки, кој има три етапни победи од Вуелта Еспања, доби медицинска помош од организаторите на трката по падот по осум километри од етапата, пред со амбуланта да биде однесен во болница.